مردان از کجا بفهمند پوکی استخوان دارند؟ (Osteoporosis)

مردان چطوری بفهمند که پوکی استخوان دارند؟بیماری شایعی که بدون شک اکثر افراد را رنج میدهد اما کافیست خواننده این مطلب باشید تا بتوانید در موقعیت های طلایی مانع از رخنه ورود این بیماری مرموز به زندگیتان شوید هر مشکلی راه حلی دارد هر بیماری هم نشانه های مهمی دارد که اتفاقا این بار درباره پوکی استخوان خصوصا در مردها صحبت کرده ایم

toptoop.ir پرسش و پاسخ درباره پوکسی استخوان

دکتر هارتر متخصص دیسک و ستون فقرات به کمک ما در این مطلب از توپ تاپ آمده است

کافیست سوالات مهم خود را در این زمینه در قسمت نظرات سایت درج نمایید و به محض دریافت پاسخ سوال از سایت شخصی ایشان متن کامل جواب برایتان به صورت ترجمه شده به فارسی قرار داده خواهد شد

Questions and answers about osteoporosis and its treatment

 اگرچه پوکی استخوان می‌تواند یک بیماری پنهان باشد، به طور ویژه افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما روش‌هایی وجود دارند که آقایان می‌توانند برای تشخیص اینکه در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند، مد نظر قرار دهند. در ادامه با برخی از این نشانه‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.
 
درد و گرفتگی عضلانی Pain and muscle cramps
 
هنگامی که درباره پوکی استخوان فکر می‌کنید، احتمالا دردی که از استخوان و نه عضلات ناشی می‌شود را مد نظر قرار می‌دهید. اما درد و گرفتگی‌های عضلانی می‌توانند نشانه ای از روند از دست دادن بافت استخوانی هم در آقایان و هم در بانوان باشد. در حقیقت، بسیاری از مردم درد مرتبط با زوال استخوان را با درد عضلانی اشتباه می‌گیرند. بر همین اساس است که مراجعه به پزشک و کشف منبع دقیق درد از اهمیت بسیاری برخوردار است. شرایط و مشکل خود را با جزئیات کامل با پزشک در میان بگذارید.
 
ناتوانی در فعالیت بدنی Inability to exercise
 
بیشتر کارشناسان سلامت به بزرگسالان توصیه می‌کنند که روزانه حداقل به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت جسمانی با شدت متوسط داشته باشند. اما در آقایانی که احساس درد و ناراحتی دارند، تحقق این هدف دشوار است. اگر به واسطه درد در کمر یا مفاصل در انجام فعالیت‌های جسمانی دچار مشکل می‌شوید، زمان آن فرا رسیده تا به پزشک مراجعه کنید. با اعضای خانواده خود به منظور بررسی سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان صحبت کنید. رسیدگی به این شرایط در مراحل اولیه می‌تواند به مدیریت درد و زیر کنترل داشتن آن در آینده کمک کند.
 
شکستن راحت ناخن‌ها Easily breaking nails
 
برای افرادی که به خوبی از ناخن‌های خود نگهداری می‌کنند، هیچ چیزی بدتر از شکستن ناگهانی آنها نمی‌تواند باشد. اما جدا از بر هم خوردن زیبایی ظاهری، شاید مشکلی زمینه ای وجود داشته باشد. ناخن‌های ضعیف یا شکننده می‌تواند نشانه ای از ابتلا به پوکی استخوان هم در آقایان و هم در بانوان باشد. البته گاهی اوقات مواجهه با برخی شرایط مانند باغبانی یا استفاده از مواد شیمیایی می‌تواند موجب ضعف ناخن‌ها شود و مشکل از استخوان‌ها ناشی نشود.
 
کمبود ویتامین D Lack of vitamin D
 
سطوح پایین ویتامین D یکی از نشانه‌های پوکی استخوان نیست، اما می‌تواند عاملی در کاهش تراکم استخوانی باشد. در حقیقت، آقایانی که کمبود ویتامین D دارند، احتمال بیشتری دارد که پوکی ستخوان را تجربه کنند. بر همین اساس است که کارشناسان اصرار دارند که آقایان، به ویژه افراد بالای ۵۰ سال، به طور مرتب سطوح ویتامین D خود را زیر نظر داشته باشند. برای رفع این مشکل اغلب فعالیت‌هایی ساده مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا مصرف مکمل توصیه می‌شود.
 
کاهش قد Loss of height
 
با افزایش سن برای بسیاری از ما کوتاه‌تر شدن قد رخ می‌دهد. این مساله ای است که با پوکی استخوان و زوال استخوان تا حدی زیادی مرتبط است. با آغاز روند افت کیفیت استخوان‌ها، قد ما می‌تواند کوتاه‌تر به نظر برسد و یا حتی به واقع کوتاه شود. بر همین اساس است که معاینات منظم توسط پزشک توصیه می‌شود. افراد مسن بهتر است سابقه ای از شرایط قدی خود تهیه کنند و اگر با کاهش قد خود مواجه شدند، احتمال ارتباط آن با پوکی استخوان را با پزشک مطرح کنند.
 
مشکلات لثه Gum problems
 
نخستین نشانه پوکی استخوان ممکن است هیچ ارتباطی با استخوان‌ها یا مفاصل نداشته باشد. در حقیقت، نخستین نشانه قابل رویت زوال چشمگیر استخوانی می‌تواند در دهان که شاید آخرین جایی باشد که به ذهنتان خطور می‌کند، پدیدار شود. زوال و التهاب بافت لثه (یا پریودنتیت) اغلب نخستین نشانه پوکی استخوان است. کاهش تراکم استخوان آرواره می‌تواند به زوال لثه منجر شود.
 
اشکال در گرفتن اجسام Difficulty in taking objects
 
آیا در به دست گرفتن اجسام مختلف دچار مشکل می‌شوید؟ مشکلاتی که در دست گرفتن اجسام برای شما ایجاد می‌شود می‌تواند نشانگر ابتلا به پوکی استخوان باشد. خبر خوب این است که با انجام تمرینات قدرتی ساده و تقویت عضلات و استخوان‌های دست می‌توانید با این مشکل مقابله کنید. در این زمینه می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.
 
وضع اندامی ضعیف Poor posture
 
حفظ وضع اندامی مناسب چه در حالت نشسته و چه حالت ایستاده مهم است و به عنوان مثال باید از قوز کردن پرهیز کنیم. اما با زوال استخوان‌ها وضع اندامی ما به صورت مستقیم می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد. در صورتی که همانند گذشته نمی‌توانید شرایط ایستادن و نشستن خود را حفظ کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را بررسی کنید

از پرسش سوالات تکراری و یا سوالاتی که قبلا توسط دکتر پاسخ داده شده اند جدا خودداری نمایید

منبع:مشرق

1 نظر

  1. TangieTangiesays:

    The forum is a bretghir place thanks to your posts. Thanks!