آیا تنبلی چشم ارثی است؟ دکتر حمزه پاسخ می دهد

صبح دیروز چهارم آبان ماه 96 درخصوص تنبلی چشم قابل درمان بودن یا نبودن آن ارثی بودن آن و سوالات مختلف دیگری که کاربران داشتند گفتگوی مفصلی را با دکتر علی حمزه فوق تخصص جراحی قرنیه ی چشم داشتیم که خوشبختانه به اطلاعات بسیار مفیدی دست پیدا کردیم که هماران ما در توپ تاپ این اطلاعات را بصورت خلاصه در این مطلب برای شما عزیزان گنجانده اند 

آقای دکتر تنبلی چشم چیست و چرا چشم تنبل میشود؟در مورد این نکته باید عرض کرد خوشبختانه کسانیکه مبتلا به تنبلی چشم هستند باید امیدوار به بهبودی آن باشند چرا که این مشکل و این عیب در زمان نوزادی ایجاد می شود و ممکن است یکی از چشم ها بخاطر عیوب انکساری یا لوچی چشم تنبل شود که اگر پدر و مادر آگاه باشند می توانند در همان دوران کودکی برای رفع فوری آن اقدام نمایند چرا که هر چقدر سن بالاتر میرود راه های درمان نیز کمتر یا پیچیده تر میشود،همچنین دکتر حمزه اضافه کردند که تاکنون صدها هزار بیمار مبتلا به تنبلی چشم عمیق را بصور صد درصد درمان قطعی و کامل کرده اند و در این زمینه موفقیت های زیادی را کسب کرده اند پیش در اولین قدم نباید ناامید باشید و اگر همین امروز متوجه شدید یکی از چشم های شما تنبل است یا دید بسیار بد و ضعیفی دارد به دنبال راه چاره و درمان باشید،اقای دکتر حمزه لطفا توضیح بیشتری در مورد معنای تنبلی چشم بدهید؟عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می‌شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در واقع مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود یا اصطلاحاً دید چشم بیمار را «خاموش» کند. 

جناب دکتر حمزه آیا تنبلی چشم قابل درمان است؟بله بدون شک اگر بصورت کارامد آگاه و با مشوت با دکترهای مجرب و حرفه ای در این زمینه صحبت کرده باشید متوجه می شوید که تعداد زیادی از مردم این مشکل را بصورت قطع حل کرده اند به یاد دارم بیماری 19 ساله به مطب بنده مراجعه کرد که یک عینک به قول خودمان ته استکانی هم داشت چهره ی بسیار ناامید و عبوسی داشت او کسل و سر به من گفت چشمانم تنبل است و شما را مردم شهر یزد به من معرفی کرده اند گفتم به عنوان اخرین فرصت و یا اخرین راهکار سری هم به مطب شما بزنم طی مکاتبه و صحبتی که با ایشان داشتم اطلاعاتی را دریافت کردم و دستورات و راهنمایی هایی را هم بصورت کتبی به همراه چند دارو برای ایشان تجویز کردم ضرف کمتر از دو ماه همان پسر برای مراجعه به مطب بدون عینک وارد شد و غرق در خوشحالی بود چرا که با انجام تکنیک ها و راه حل های بجا و مناسب موفق شد دید بسیار دقیق و مناسبی را پیدا کند! و اما بطور کلی برای سوال شما یک پاسخ وجود دارد با تفصیلات بیشتر:

خوشبختانه تنبلی چشم در صورتیکه در زمان مناسب تشخیص داده شود براحتی قابل درمان است. درمان تنبلی چشم معمولاً بصورت بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به دیدن با چشم تنبل است. این درمان ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد که البته چشم سالم باید به تناوب باز شود. در مواردی که تنبلی ناشی از عیوب انکساری است تجویز عینک یا لنز سبب وضوح تصویر در چشم معیوب و درمان تنبلی خواهد شد. مواردی نیز که تنبلی ناشی از انحراف چشم است با جراحی و اصلاح انحراف قابل درمان است.

تکامل سیستم بینایی تا سنین ۸ تا ۱۰ سالگی صورت می‌گیرد و درمان تنبلی چشم بعد از این سنین بسیار بعید است. بنابراین در صورتیکه چشم تنبل در سنین پایین درمان نشود بعد از سن ۱۰ سالگی در اکثر موارد هیچ درمانی نخواهد داشت و ممکن است منجر به از دست رفتن شدید دید در یک چشم شود.

برای جلوگیری از تنبلی چشم، کودک باید بعد از تولد در زایشگاه توسط متخصص کودکان و در سنین ۳ تا ۴ ماهگی و ۲ تا ۳ سالگی توسط چشم پزشک معاینه شود. محققان می گویند، تماشای انیمیشن های سه بعدی با استفاده از عینک سه بعدی، می تواند یک گزینه مناسب برای درمان تنبلی چشم در کودکان باشد

آیا تنبلی چشم ارثی است

ممنونم اقای دکتر حمزه آیا تنبلی چشم باعث نابینایی میشود؟متاسفانه یک باور غلط بین مردم در حال دست به دست شدن اتس که فقط باعث استرس و ترس بی علت شده است و آن هم کور شدن یا نابینا شدن بواسطه ی تنبلی چشم است بنده با حدود 27 سال سابقه ی کار در علم چشم پزشکی تا به حال یک مورد پرونده که تنبلی چشم بیمارم منجر به کوری شده باشد ندارم البته به جز چند مورد استثنا که ان هم دلایل مفصل خود را دارد و اگر نیاز باشد حتما به کاربران توضح خواهم داد،و من فقط از بیماران انتظار دارم به فکر درمان باشند ان هم درمان صد در صدی نه نسبی ! و با این گونه افکار منفی بیشتر روند تنبلی چشم را تسریع نکنند چرا که ممکن ایت این گونه تفکرات در ضمیر ناخودآگان انسان بصورت یک بمب مخرب رخنه کند

سپاسگذارم،اقای دکتر حمزه بفرمایید که ایا تنبلی چشم درمان قطعی دارد؟به مردم عزیز و به کاربران و بازدید کندگان این مقاله از توپ تاپ قول میدهم چنان چه راهنمایی ها و یا اعمالی را که قرار است در اینده ی نزدیک در قسمت نظرات همین مطلب و در پاسخ به پرسش کاربران بگذارم عمل کنند به این مهم دست پیدا میکنند و برای همیشه با تنبلی چشم خداحافظی میکنند به یاد داشته باشید که هیچ امر ناممکنی در این دنیا وجود ندارد و هیچ مریضی بدون درمان نیست مگر مرگ !

ببخشید سوال اخر آیا تنبلی چشم ارثی است؟ یک پاسخ صریح و روشن برای سوال شما دارم بله ! یک بله قاطع و بدون مکث و میتوان گفت حدود 60 درصد از تنبلی های چشم که در نوزادان بزرگسالان و کودکان در سنین مختلف وجود دارد از طریق به ارث رسیدن است اما این موضوع و این نکته به این معنا نیست که حالا چون من تنبلی چشمم را از پدر مادر برادر و یا خواهرم به ارث بردم پس به دنبال درمانش نباشم خیر ! اتفاقا شما باید قاطع تر و بیشتر پیگیر این موضوع باشید تا با درمان چشم خود این تنبلی را به نسل بعد از خود منتقل نکنید !

پرسش و پاسخ درباره تنبلی چشم و درمان آن با دکتر حمزه

نکته ی بسیار مهم: دوستان عزیز جناب دکتر حمزه به تمامی سوالات شما در همین زمینه یعنی تنبلی چشم بصورت آن لاین پاسخگو هستند و کافی است با گذاشتن نظرات و یا مطرح کردن سوالات خود در قسمت نظرات همین بخش کمتر از 12 ساعت پاسخ خود را دریافت نمایید از این فرصت اتسفاده کنید (شاد باشید)

تهیه و گرد اوری مطلب: توپ تاپ         مصاحبه با دکتر حمزه فوق تخصص رنیه چشم

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...