نقاشی تخم مرغ با مداد رنگی آموزش آسان

نقاشی تخم مرغ با مداد رنگی

 

 

نقاشی تخم مرغ با مداد رنگی

 

رنگ کردن تخم مرغ از رسوم زیبا و قدیمی است که بازارش در ایام نوروز به ویژه برای کودکان عاشق تخم مرغهای رنگی داغ می شود.
● تزیین تخم مرغ
ابتدا طرز تهیه چند نوع تخم مرغ رنگی و تزیین شده را برایتان شرح می دهیم. البته شما می توانید با توجه به ذوق و سلیقه خود اشکال دیگری ابداع کنید. برخی از تخم مرغها در اصل به رنگ زرد هستند. (این گونه تخم مرغها برای رنگ کردن و تزیین مناسب نیستند). بنابراین همیشه تخم مرغ سفید رنگ را به کار ببرید و آن را ابتدا در آب سرد بگذارید و مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید و سپس بگذارید سرد شود.

● تخم مرغ تمام رنگی
از آن جا که رنگ کردن تخم مرغهای سفره هفت سین، هنری سنتی است. شما می توانید با استفاده از رنگهای ساده و طبیعی این عمل را انجام دهیم. به عنوان نمونه اگر تخم مرغ را همراه با علف سبز مانند چمن، اسفناج یا سبزی بجوشانید، سبز می شود.
اگر با پوست پیاز بجوشانید، زرد رنگ یا (پوست پیازی) می شود. اگر با چغندر بجوشانید، سرخ رنگ می شود و اگر تخم مرغ را در پارچه ای که رنگ پس می دهد، بگذارید و روی آن نخ بپیچید و بجوشانید، شکل زیبایی حاصل می شود.
اگر با مداد شمعی، روی تخم مرغ نقاشی رسم کنید و چند ثانیه داخل رنگ بگذارید، از آن شکل زیبایی به دست می آید.
ابتدا به وسیله مداد شمعی تصاویری از گل روی تخم مرغ نقاشی کنید و قسمت میانی پوسته تخم مرغ را به صورت نواری سفید بگذارید و دو سر تخم مرغ را درون رنگ بنفش روشن فرو کنید.
همچنین می توانید به وسیله مداد شمعی روی بدنه تخم مرغ خطوط عمودی رسم کنید و آن را درون رنگ زرد فرو ببرید.
● تزیین تخم مرغ به شکل خرگوش
برای تزیین تخم مرغ به شکل خرگوش، ابتدا چهره خرگوش را با مداد شمعی نقاشی کنید و سپس آن را درون رنگ صورتی فرو ببرید و از کاغذ صورتی به شکل دوگوش ببرید و این گوشها را با چسب به قسمت بالای تخم مرغ بچسبانید و دو چشم مشکی و یک بینی نقاشی کرده و آن را داخل یک تخم مرغ خوری که زیاد گود نباشد، بگذارید، سپس روبانی صورتی را به شکل پاپیون در آورید و به لبه یا پایه تخم مرغ خوری وصل کنید.
● تزیین تخم مرغ به شکل خروس

برای تزیین تخم مرغ به شکل خروس، ابتدا تخم مرغ را درون رنگ زرد فرو کنید و سپس با کاغذ قرمز به شکل تاج خروس بریده، بالای تخم مرغ بچسبانید و با کاغذ نارنجی یک نوک و با کاغذ قرمز زایده زیر گلوی خروس را بچسبانید. سپس با استفاده از کاغذ آبی و یا سبز دمی قیچی کنید و روی تخم مرغ بچسبانید. برای کشیدن چشم خروس هم می توانید از یک مروارید مشکی استفاده کنید و یا با روان نویسی مشکی چشم آن را رسم کنید.این آقا خروس را داخل تخم مرغ خوری که مقداری شکر یا نمک در آن ریخته اید، قرار دهید و با روبان ریش، ریش شده به پایه آن گره بزنید.

منبع : روزنامه قدس

2 نظر

 1. HanieHaniesays:

  جالب بود

 2. ساراساراsays:

  خواب دیدم ظرف ابی داشتم و مردی از پشت میخواست زرده تخم مرغی بریز تو ظرف اب

  • مدیر سایتمدیر  (toptoop) :

   زرده ی تخم مرغ به روایت از خالد اصفهانی بیماری و تنبلی را از زندگی انسان دور می سازد و نیکوست