بهترین راه برای ترک سیگار

شاید برای شما کلمه ترک سیگار دیگر شبیه به شعار باشد اما واقعا بهترین راه برای ترک سیگار چیه؟ایا من پس از 15 الی 20 سال مصرف سیگار و دخانیات موفق میشودم ان را برای همیشه کنار بگذارم؟ دکتر مجید معینی در این باره اطلاعاتی کامل و جامع را بر اساس آلن کار ارائه داده اند که در این مطلب از توپ تاپ ارسال شده است پرسش و پاسخی با اقای معینی در این زمینه صورت گرفته بود که چکیده ای از ان را در مطلب پایین شاهد هستید

با سلام اقای دکتر مدت 5 سال است که سیگار میکشم و روزانه یک الی دو پاکت مصرف دارم من هم اکنون 20 ساله هستم و احساس میکنم ظاهری پژمرده زشت و ادامی لاغر دارم ایا برای ترک سیگار امیدی هست؟

پاسخ: بصورت یکباره و ناگهانی بخاطر مصرف بالای سیگار در زمان طولانی براتیان خیر میسر نیست اما بطور تدریجی براحتی میتوانید نسبت به ترک اقدام نمایید

دقت کنید مهمترین نکته و موردی که باعث میشود تا ما موفق نشویم سیگار را برای همیشه کنار بگذاریم افسردگی و ناامیدی از زندگی است بطور مثال من سیگار را برای یک هفته موفق شده ام نکشم و بطور کلی کنار بگذارم خب تا اینجا همه چیز خوب پیش میره ولی با ایجاد کمترین تنش و استرس مثل شکست عشقی دعوا با پدر و مادر یا کشکمش و بحث با دوستان به خودم میگم ای بابا اصن سیگارا براچی باید کنار بذارم من که داغونم و افسرده حالا سیگار بکشم یا نکشم چه فرقی میکنم و در دم تمام روحیه و امیدم را میبازم

در واقع برای ترک سیگار چند طیف مشخص امده است

روزهایی ابتدایی که سیگار را کنار میذاریم چکار کنیم
عادت‌های سیگار کشیدن خود را بررسی کنید.
از نحوه سیگار کشیدن خود یادداشت برداری کنید، هر روز و هر زمانی که سیگار می‌کشید موارد زیر را یادداشت کنید:
- زمان
- نوع کاری که در حال انجام آن هستید
- دلیل سیگار کشیدن در آن زمان
- احساسی که بعد از سیگار کشیدن دارید
- در پایان هر روز الگوی سیگار کشیدن خود را مرور کنید؛ چه چیز شما را وادار به استعمال سیگار می‌کند؟ کسالت، خشم، کارسخت، عصبانیت یا موقعیت‌های خاص اجتماعی؟ در جستجوی سایر روش‌ها برای روبرو شدن با این احساسات و شرایط باشید.  
اواسط ترک سیگار یعنی روزهای 15 الی 30 ام
برخی عادت‌ها را تغییر دهید.
برنامه ترک سیگار خود را مرور کنید. برنامه روزمره خود را به نحوی تغییر دهید که سیگار کشیدن سخت تر به نظر بیاید.
- سیگار را نخی و دانه‌ای بخرید، نه بسته ای یا جعبه ای.
- مصرف چای یا قهوه خود را نصف کنید(زیرا نوشیدن چای یا قهوه و بخصوص قهوه معمولاً به استعمال سیگار می‌انجامد) و به جای آن پیاده‌روی کنید یا یک لیوان آبمیوه بنوشید.
- اگر معمولاً هنگام معطل شدن در ترافیک سنگین سیگار می‌کشید، به جای آن آدامس بدون قند یا آب نبات در ماشین و در دسترس داشته باشید.
- از محیط‌هایی که پردود هستند دوری کنید.
- زمان کشیدن سیگار روزانه را به تأخیر بیاندازید، سعی کنید هر سه یا چهار روز یک بار، اولین سیگار را دیرتر بکشید.
ممکن است پزشک برای کمک به شما داروی ضد افسردگی تجویز کند.  
روزهای 30 ام الی 40 ام
شمارش معکوس را آغاز کنید.
به اطرافیانتان یادآوری کنید که زمان ترک کامل نزدیک است. به تعویق انداختن سیگار روزانه را ادامه دهید.
همچنین:
- سعی کنید یک روز کامل سیگار نکشید.
- در اتومبیل فندک نداشته باشید.
- سیگار را با دست مخالف بگیرید.
شب قبل از ترک کامل، باقی مانده سیگارهایتان را در آب خیس کنید و در سطل زباله بریزید. تمام زیرسیگاری‌ها، فندک‌ها و کبریت‌ها را دور بریزید. از محصولات جایگزین نیکوتین یا کمک‌های دیگر استفاده کنید. قبل از خواب، دلیل‌های ترک سیگار را مرور کنید. خود را فاتح بر سیگار و در راه بازگشت به سلامتی تجسم کنید.  
روزهای پایانی یعنی 30 ام الی 60 ام
روز ترک نهایی
یک روز خاص این هفته را انتخاب کنید، وقتی از بستر برمی خیزید علت‌های ترک سیگار را با خود مرور کنید. با خودتان تکرار کنید «به مدت یک روز قادر به انجام هر کاری هستم» احساستان را در دفتر یادداشت خود بنویسید و برای جلوگیری از بازگشت، از هر کمک دیگری که در برنامه دارید استفاده کنید.

از نوشیدنی‌های حاوی کافئین اجتناب کنید، چرا که این مواد تمایل به مصرف نیکوتین را افزایش می‌دهد. از مکان‌هایی که شما را به یاد سیگار می‌اندازد دوری کنید. به خاطر داشته باشید، تمایل شدید به سیگار کشیدن در زمان ترک اعتیاد طبیعی است.
اگر مشکل بی خوابی دارید، قبل از خواب یک قاشق ماست یا یک لیوان شیر گرم بنوشید. شیر و ماست حاوی مواد شیمیایی به نام تریتوفان است که آرام بخش بوده و برای خوابیدن بهتر به شما کمک می‌کند.
این میل معمولاً چند دقیقه ای بیشتر طول نمی کشد. زمانی که حس نیاز شدید به کشیدن سیگار می‌کنید، نفس عمیقی بکشید و سپس یک لیوان آب بنوشید؛ یا این که کمی ورزش کنید، یک بسته آدامس، تکه‌های هویج، یا تکه‌های دارچین را برای مکیدن در دست داشته باشید.
هدف امروز شما : سیگار نکشیدن.
ممکن است ناآرام و بیقرار باشید یا مشکل تمرکز داشته باشید و به همین خاطر احساس تنفر خود را از سیگار کشیدن نشان دهید. اگر مشکل بی خوابی دارید، قبل از خواب یک قاشق ماست یا یک لیوان شیر گرم بنوشید. شیر و ماست حاوی مواد شیمیایی به نام تریتوفان است که آرام بخش بوده و برای خوابیدن بهتر به شما کمک می‌کند. آیا این کارها را انجام دادید؟ خیلی خوب! فردا آسان‌تر خواهد بود. اگر این کارها را انجام ندادید، احساس گناه نکنید، این به معنای ناکامی و عدم موفقیت شما نیست، ترک کردن یک پروسه است نه یک اتفاق.  
اخرین روزهای ترک
استقامت نشان دهید.
از آنچه به دست آورده اید شاد باشید. اگر هنوز هم ترک نیکوتین باعث بروز مشکلاتی در خواب شما می‌شود، به تمرینات تنفس عمیق ادامه دهید.
میل به کشیدن سیگار معمولاً چند دقیقه ای بیشتر طول نمی کشد. زمانی که حس نیاز شدید به کشیدن سیگار می‌کنید، نفس عمیقی بکشید و سپس یک لیوان آب بنوشید؛ یا این که کمی ورزش کنید، یک بسته آدامس، تکه‌های هویج، یا تکه‌های دارچین را برای مکیدن در دست داشته باشید.
زمانی که وسوسه می‌شوید سیگار بکشید، به مکان‌هایی بروید که سیگار کشیدن در آنجا ممنوع است؛ مثلاً سینما. خیلی تمرین کنید. از داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص یا جایگزین‌های نیکوتین استفاده کنید. یادداشت‌های خود را ادامه دهید. هر شب قبل از رفتن به رختخواب، از این که آن روز از
شیطان نیکوتین
دور بوده اید خوشحال باشید. وقتی صبح‌ها از خواب برمی خیزید، نفس عمیق بکشید و هوا را استشمام کنید. الان سرحال تر از هفته قبل هستید.  
ترک کامل
دارید به هدفتان می‌رسید!
برنامه خود را ادامه دهید... دارید به نتیجه می‌رسید! در مورد پیوستن به یک باشگاه سلامتی فکر کنید (از پولی که برای خرید سیگار صرف می‌کردید استفاده کنید) با دقت در آینه به خود نگاه کنید، به دندان ‌های تمیزتر، پوست سالم تر و موهای شفاف تر خود توجه کنید.
مواظب باشید عواملی که باعث پسرفت شما می‌شود فریبتان ندهد: جر و بحث، معطل شدن در ترافیک سنگین یا ملاقات دوستانی که بعد از مدت‌ها شما را به کافه تریا دعوت می‌کنند... در پایان هفته، موفقیت خود را جشن بگیرید، اما باز هم مواظب باشید. برای برخی افراد ترک میل و عطش شدید استعمال سیگار، سال‌ها به طول می‌انجامد.
منبع:بیتوته

 

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...