تحقیق درباره سوره الرحمن

اهمیت سوره ی الرحمن به قدری بالاست که مقاله و تحقیق های فراوانی از دانش آموزان و در اکثر مقاطع و یا حتی دانشجویان خواسته میشود در این مطلب از توپ تاپ طالاعاتی جامع و کامل را راجب خواص سوره الرحمن تهیه کرده ایم که انشاءالله مورد رضایت واقع گردد

 

تحقیق درباره سوره الرحمن

اطلاعات جامع و کامل درباره سوره الرحمن

Information about Al-Rahman

اطلاعات درباره سوره الرحمن 

این سوره به طور کلی بیانگر نعمت‌های مختلف معنوی و مادی خداوند است که بر بندگان خود ارزانی داشته و آن‌ها را غرق در آن ساخته است به طوری که می توان نام این سوره را "سوره رحمت" یا "سوره نعمت" گذارد و به همین دلیل با نام "الرحمن" که رحمت واسعه الهی را بازگو می‌کند آغاز شده و با جلال و اکرام الله پایان گرفته است و ۳۱ بارجمله ﴿فَبِأَیِّ آلَاءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ﴾ که به وسیله آن از بندگانش بر نعمت‌های خود گواه می گیرد در آن ذکر شده است .

می توان محتوای این سوره را به چند بخش تقسیم کرد:

    بخش اول که مقدمه و آغاز سوره است از نعمت‌های بزرگ خلفت، تعلیم و تربیت، حساب و میزان، وسایل رفاهی انسان و غذاهای روحی و جسمی او سخن می گوید.
    بخش دوم توضیحی است بر مسئله چگونگی آفرینش انس و جن.
    بخش سوم بیانگر نشانه‌ها و آیات الله در زمین و آسمان است .
    بخش چهارم از نعمت‌های دنیوی فراتر رفته، سخن از نعمت‌های جهان دیگر است که نعمت‌های بهشتی اعم از باغ‌ها، سرچشمه‌ها، میوه‌ها، همسران زیبا و با وفا و انواع لباس‌ها توضیح داده شده است.
    و بالاخره در بخش پنجم این سوره اشاره کوتاهی به سرنوشت مجرمان و قسمتی از مجازات‌های دردناک آن‌ها آمده است.

همه چیز درباره سوره الرحمن

All About Al-Rahman

«رحمان» از اوصاف و القاب خاص خداوند و حاکی از رحمت واسعه الهی است. نام سوره الرحمن به تناسب کلمه «الرحمن» در آیه نخست آن است. در قرآن کریم این تنها سوره‌ای است که بعد از بسم اللَّه با یکی از اسمای خدای عز و جل آغاز می‌شود.

این سوره خاطر نشان می‌سازد که خدای تعالی عالَم و اجزای آن از قبیل زمین و آسمان و خشکی‏ها و دریاها و انس و جن را طوری آفریده و نیز نظم داده که جن و انس بتوانند از آن بهره‏مند شوند، همچنین عالم به دو قسمت و دو نشأه تقسیم شده، یکی نشأه دنیا که به زودی خودش با اهلش فانی می‏شود، و یکی دیگر نشأه آخرت که همیشه باقی است، و در آن نشاه سعادت از شقاوت و نعمت از نقمت متمایز می‏گردد.

از این روی، عالم هستی از دنیایش گرفته تا آخرتش نظامی واحد دارد، تمامی اجزا و ابعاض این عالم با اجزا و ابعاض عالم دیگر مرتبط است، و اجزای عالم هستی ارکانی قویم دارد، ارکانی که یکدیگر را اصلاح می‏کنند، این جزء، مایه تمامیت آن جزء دیگر، و آن مایه تمامیت این است.

پس هر آنچه در عالم هست از نعمت‏ها و آلای خدای تعالی است، و به همین جهت پشت سر هم از خلایق می‏پرسد و با عتاب هم می‏پرسد که: «فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ» «کدامیک از آلای پروردگارتان را تکذیب می‏کنید؟ ».

و باز به همین مناسبت است که این سوره با نام رحمان آغاز گردید، که صفت رحمت عمومی و همگانی خداست، رحمتی که مؤمن و کافر و دنیا و آخرت را در بر دارد، و در آخر نیز، سوره با آیه: «تَبارَکَ اسْمُ رَبِّکَ ذِی الْجَلالِ وَ الْإِکْرامِ» ختم می‏شود.

این سوره از نظر مکی بودن و مدنی بودن دو احتمال دارد، هر چند برخی معتقدند که سیاق آن به مکی بودن شبیه‏تر است، ولی گروهی آن را مدنی دانسته‌اند.

درباره خواص سوره الرحمن | ویژگی‌های سوره الرحمن:

Al-Rahman properties

1. شامل 78 آیه به عدد کوفی و شامی، 77 آیه به عدد حجازی، 76 آیه به عدد بصری، 351 یا 352 کلمه و 1636 یا 1648 حرف است.

2. در ترتیب نزول، نود و هفتمین و در ترتیب مصحف شریف، پنجاه و پنجمین سوره قرآن و پس از سوره رعد و پیش از سوره انسان (دهر) نازل شده است.

3. طبق نظر رایج پس از هجرت در مدینه نازل شد و از سوره‌های مدنی است؛ مگر آیه 29 که برخی مفسران آن را مکّی دانسته‌اند.

4. از نظر شمار آیات، از سُوَر مفصّل و از نوع طوال آن- مشتمل بر حدود نیم حزب قرآن- به‌شمار می‌آید.

5. گفته‌اند در این سوره نسخی واقع نشده است.

6. این سوره فقط یک حکم فقهی (حرمت مس خطوط و نوشته‌های قرآن کریم بدون وضو) را بیان کرده است.

این سوره، سبک و اسلوب خاصی دارد و بر خلاف غالب آیات مدنی، آیات آن بسیار کوتاه است، در هر آیه یک یا چند نعمت الهی بیان و در پی آن آیه «فَبِأَیِّ آلَاء رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ» ذکر شده است. این آیه در مجموع، 31 بار ذکر شده و آهنگ زیبا و خاصی به این سوره بخشیده است.


مطلب درباره سوره الرحمن

Read more about Al-Rahman

مهم‌ترین مطالب محتوایی سوره الرحمن:

1. نعمت بزرگ خلقت، تعلیم و تربیت، حساب و میزان و وسایل رفاهی انسان؛ 2. چگونگی آفرینش انس و جنّ؛ 3. نشانه‌های خداوند در زمین و آسمان، نظم خاص در حرکت کرات آسمانی و وجود موجودات در کرات آسمانی و امکان نفوذ انسان به کرات دیگر؛ 4. معاد، چگونگی رستاخیز، نشانه‌های آن و نعمت‌های بهشتیان.

منابع: ویکی پیدیا و slamicdoc

 

1 نظر

  1. KionaKionasays:

    Thnnikig like that is really amazing