چرا شکم نوزاد باد میکند؟

toptoop.irچرا شکم نوزاد باد میکند

شکم نوزادم باد میکند چرا؟این سوال تعداد کثیری از مادران میباشد نگرانی ها زیادی در این زمینه پیش می اید بارها دیده شده است که وقتی یک مادر میبینید که شکم نوزادش باد کرده است بسرعت با استفاده از روش های قدیمی و سنتی تصمیم به درمان آن دارد گاه دیده شده است که مادران به کودک و یا نوزادی که شکمش ورم کرده است و به قول علمی و پزشکی گاز دار شده است چای را به همراه نبات میخورانند نمیگوییم که این گونه کارها اشتباه هستند ولی هیچ جنبه علمی ندارند در این مقاله از توپ تاپ به سوالات زیاد شما در زمینه باد کردن شکم نوزاد پاسخ داده شده است و اطلاعات مفیدی قرار داده شده است که به شما کمک شایان برای درمان خواهد کرد

دکتر حمید فرامرزی پاسخ شما را خواهند داد.

toptoop.irپرسش و پاسخ در زمینه باد کردن شکم نوزادان

در این گونه موارد خلقیات آنی نوزاد در هنگام ورم شکم قابل توجه و مهم است اگر بچه شما شاد و بازیگوش است و تنها برای چند ثانیه موقع خارج کردن باد بدخلق می شود، این نشانه ای نرمال است. حتی اگر قرمز می شود و صدا ایجاد می کند، به این معنی نیست که او را اذیت می کند. اگر بین دوره های ناراحتی شاد است و در این زمان  زیاد احساس ناراحتی نمی کند، احتمالا مشکل خاصی وجود ندارد.

چگونه میتوانم حس و حال فرزندم را بهتر کنم تا احساس راحتی داشته باشد؟

باد نوزاد ممکن است در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند و نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند، اتفاق بیفتد.

شما می توانید کارهای زیر را انجام دهید تا از درد پیشگیری کنید و آن را کاهش دهید:

    وضعیت تغذیه را بررسی کنید. زمانی که شما شیر می دهید، سعی کنید که سر کودک را در وضعیت بالاتر از شکم قرار دهید. به این صورت، شیر وارد کف معده می شود و باد به بالا می رود. و خارج کردن باد آسان تر می شود. اندکی بطری را به سمت بالا بگیرید تا حباب هوا در نوک آن وجود نداشته باشد و از بالش شیردهی برای ساپورت استفاده کنید.
    کمک کنید آروغ بزند. یکی از راحت ترین راه ها برای کاهش درد های باد این است که کمک کنید موقع شیر خوردن و بعد از آن کودک آروغ بزند. اگر او بلافاصله آروغ نمی زند، او را چند دقیقه ای روی کمر بخوابانید و بعد دوباره سعی کنید.
    تغییر تجهیزات. اگر شما با بطری تغذیه می کنید، به سراغ بطری ها با نوک دارای جریان آهسته تر بروید.
    سعی کنید تا نوزاد ورزش کند. ماساژ نوزاد، دوچرخه سواری کودکان( عقب و جلو بردن پای کودکان در حالی که کودک روی کمر خوابیده است)، قرار دادن نوزاد روی شکم، و حمام گرم همگی راه هایی برای کمک به راحت شدن کودک از شر باد اضافی می باشد.
    آزمایش با غذاها. با متخصص کودکان درباره غذاهایی که می تواند باد اضافی ایجاد کند صحبت کنید. پزشک شما مطمئن خواهد شد که شما مواد مغذی مورد نیاز را از رژیم غذایی کودک حذف نکرده اید. بعضی والدین به نوزادان آبمیوه می دهند که حاوی سوربیتول (الکل قند) است که کودک نمی تواند آن را جذب کند. بعضی کودکان ممکن است در هضم غذاهایی که از شیر سینه می آید، مشکل داشته باشند مثل محصولات شیر و کافئین. اگر شما شیر خشک می دهید، با متخصص کودکان درباره تغییر مارک شیر صحبت کنید. بعضی مارک ها ادعا می کنند که برای نوزادانی که نفخ دارند، مفید هستند.

درمان های بدون نسخه

داروهای بدون نسخه متعددی برای کمک به نوزاد وجود دارد. توصیه می شود که با پزشک یا داروساز  قبل از استفاده از داروی بدون نسخه مشورت کنید تا مطمئن شوید که دارو با چیز دیگری که کودک مصرف می کند تداخل ندارد، و یا موردی از  حساسیت وجود ندارد و این که شما دوز درست را مصرف می کنید.

شما می توانید این درمان های بدون نسخه را برای باد نوزادان استفاده کنید اما تحقیقات مشخصی وجود ندارد که تایید کند آن ها حتما موثر هستند:

    قطره باد معده
    آب مرکب (ترکیب های مختلف داروهای گیاهی و آب)

باد معده نوزاد و کولیک

در طی 4 ماه اول زندگی، کولیک به عنوان گریه برای 3 ساعت، برای بیش از 3 روز در هفته به مدت بیش از 3 هفته تعریف می شود.

باد باعث کولیک نمی شود اما نوزادان کولیکی ممکن است هوای بیشتری ببلعند که به آن ها باد بیشتری می دهد.

چه زمان باید نگران باشم؟

اگر نوزاد هر کدام از این علائم را دارد، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

    مدفوع خونی، یبوست یا استفراع. این حالت می تواند به معنی مشکل هاضمه ای جدی باشد.
    بدخلقی بیش از حد. اگر کودک شما شاد است، احتمالا جای نگرانی وجود ندارد. اگر نمی توانید او را آرام کنید، باید توسط پزشک بررسی شود.
    اگر نوزاد شما دمای مقعده ای 100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر دارد، پزشک باید احتمال عفونت را بررسی کند. اگر کودک زیر 2 ماه سن دارد، باید بلافاصله بررسی شود. در موارد نادر، باد نوزادان می تواند اولین علامت مشکل جدی معده ای روده ای باشد. به خاطر داشته باشید که باد نوزادان معمولی و قابل درمان است. همچنان که مجرای هاضمه کودک رشد می کند، باد کمتر برای کودک مشکل زا می شود.

منبع:noskhe.com

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...