تغذیه کودک در هفت ماهگی

toptoop.irغذای کودک 7 ماهه

سلام شما خانواده های محترمی که صاحب فرزند شده اید چقدر با این موضوع آشنا هستید:تغذیه کودک در هفت (7) ماهگی در واقع مطلب و بحث اصلی ما در این مقاله این است:تغذیه در هفت ماهگی بارداری یکی از مادران در انجمن های مربوط به تغذیه و سلامت کودک موضوعی را با اسم تغذیه کودک و نوزاد 7 ماهه من مطرح و ارسال کرد که تعداد زیادی از کاربران کامنت های مختلفی را در پاسخ به این پست و پرسش ارسال کردند چکیده ای از همان مطالب را جمع اوری و برای شما عزیزان ارسال نمودیم که انشالله مورد رضایت واقع شود خب سوالات فراوانی با موضوع تغذیه کودک در هشت (8) ماهگی و نه (9)ماهگی پرسیده شد چگونگی و مراحل گام به گام و تصویری تغذیه کودک و نوزاد در سنین های با طیف 6 ماهگی 7 ماهگی 8 ماهگی و 9 ماهگی

تغذیه کودک در ماه هفتم

شروع غذای کمکی، از پایان ماه ششم است که اولین غذایی که به کودک می دهیم، فرنی است. در این مطلب برنامه غذایی کودک در 7 ماهگی به همراه طرز تهیه غذای کودک ذکر شده است که امیدوارم مادران محترم با مطالعه مطلب قبل و مطالب آتی بطور دقیق برنامه تغذیه کودک را تا یک سال اجرا کنند.

toptoop.irتغذیه کودک در هفت ماهگی

هفته اول ماه هفتم:

فرنی

شروع مقدار تغذیه روزانه: از یک قاشق مرباخوری شروع می شود.مواد لازم:

یک قاشق مرباخوری سرصاف

آرد برنج

نصف قاشق مرباخوری سرصاف

شکر

5 قاشق مرباخوری( که بهتر است شیرمادر باشد)

شیر

کمی( برای پختن آردبرنج مصرف می شود)

آب

طرز تهیه:آب و شکر و آرد برنج را با هم مخلوط می کنیم و بر روی حرارت می گذاریم. بعد از اینکه آرد برنج پخته شد، 5 قاشق شیر را اضافه کرده و می گذاریم بجوشد تا قوام بیاید. قوام آن باید کمی از شیرمادر بیشتر باشد. روز به روز بر حسب تحمل کودک، قوام آن بیشتر می شود تا به غلظت فرنی واقعی نزدیک شود.

در روش دیگر می توان بعد از اینکه آب و شکر و آرد برنج روی حرارت قوام آمد شیرمادر را اضافه کرد تا کمی رقیق تر شود.

در طول ماه ششم پس از شیرخوردن، بر حسب تمایل کودک 3 تا 4 بار در روز به او فرنی بدهید.

هفته دوم ماه هفتم:

حریره بادام

مقدار مصرف روزانه: از یک قاشق مرباخوری و یک بار در روز شروع می شود. به تدریج که مقدار تغذیه  با حریره بادام افزایش می یابد، مقدار و دفعات تغذیه با فرنی کم می شود.مواد لازم برای تهیه حریره بادام:

نصف لیوان

شیر پاستوریزه

ربع قاشق چایخوری

شکر

1 قاشق مرباخوری سرصاف

آرد برنج

5 عدد

مغز بادام شیرین پوست گرفته و رنده شده

طرز تهیه:

بادام ها را رنده کرده و در یک پارچه ململ می ریزیم و داخل شیر فشار می دهیم تا شیره خود را پس دهد. آرد برنج را در آن حل کرده و شکر را نیز به آن اضافه می کنیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا قوام بیاید.

توجه: 

از زمان شروع غذای کمکی، باید آب جوشیده خنک شده را به اندازه کافی به شیرخوار داد.

حریره بادام نیز مانند فرنی از یک قاشق مرباخوری، یک بار در روز شروع می شود تا روز ششم و هفتم به 12 قاشق مرباخوری در روز می رسد. فراموش نشود که در این هفته به تدریج مقدار و دفعات تغذیه با حریره بادام افزایش می یابد و تغذیه با فرنی کم می شود. بنابراین در هر وعده یا در تمام دفعات می توان حریره بادام را جایگزین فرنی کرد.

دو هفته آخر ماه هفتم:

ضمن ادامه تغذیه با شیرمادر قبل از هر وعده غذای کمکی، در این دو هفته، شیرخوار با غذای جدیدی آشنا شده و سوپ به رژیم غذایی او اضافه می شود. به این ترتیب که روز اول، صبح و عصر و شب هر بار از 3 قاشق مرباخوری فرنی یا حریره بادام استفاده می کند و ظهرعلاوه بر فرنی یا حریره بادام، یک قاشق مرباخوری سوپ هم می خورد. به این ترتیب هر روز 1 قاشق مرباخوری به سوپ ظهر و شب اضافه، ولی از فرنی یا حریره بادام کم می شود تا بر حسب اشتهای کودک مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مرباخوری در هر وعده برسد.

برای سهولت کار و رعایت تنوع در غذای شیرخوار، می توان یک روز در میان از فرنی و حریره بادام استفاده کرد.

مواد لازم برای تهیه سوپ:

یک تکه خورشی( معمولاً به اندازه یک تخم مرغ متوسط) به ترتیب اولویت و ارحجیت گوشت گوسفند، مرغ و گوساله

گوشت بدون چربی

یک قاشق مرباخوری

برنج

یک سوم هویج متوسط

هویج

طرز تهیه:بعد از این که گوشت کمی پخته شد، برنج و هویج به آن اضافه می شود. پس از پختن کامل باید همه مواد سوپ را مخلوط و نرم کرد تا به غلظت فرنی برسد.

توجه:

1- هر سه روز یک بار یک نوع سبزی به مقدار کم به سوپ اضافه می شود، مانند جعفری، گشنیز و یا لوبیا سبز، کدوی سبز، کرفس و... .

2- به سوپ، نمک، شکر یا چاشنی نباید اضافه کرد.

3- بهتر است کدو، کرفس و لوبیا سبز را اول پخته بعد به سوپ اضافه کرد.

4- سبزی ها باید در آخرین لحظات پخت سوپ اضافه شوند. در ظرف را نیز ببندید تا ویتامین های آن از بین نرود.

5- اسفناج تا 1 سالگی مجاز نبوده و نباید به سوپ شیرخوار اضافه شود.

 

منبع:tebyan.net

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...