چگونه استفراغ نکنیم

چگونه استفراغ نکنیم

سلام در این مطلب از سایت توپ تاپ که شاید خیلی از افراد دچار آن باشند و بارها و بارها از پدید امدن آن احساس بسیار ناخوشایند به آن ها دست داده است و درصدد هستند تا پاسخ سوال های خود را در زمینه چگونه از استفراغ جلوگیری کنیم در جامع ترین مقاله آموزشی دنبال کنند قبل از شروع بحث و پرداختن به نکات و موارد مهم برای جلوگیری از این حالت نامطلبوب باید خاطر نشان شد که جای هیچ نگرانی تا زمانی که استفراغ و حالت تهوع به وضعیت بحرانی نکشیده شده است وجود ندارد خیلی بدیهی و مسلم است که استفراغ بیشتر در سنین کودکی شایع و دیده شده است که متاسفانه موجب نگرانی شدید والدین و مخصوصا مادران میشوند و با خود میگویند که نکند خدای نکرده کودم کن دچاری بیماری خطرناک شده است که اتفاقا در مبحث پایین برای پاسخ سوال این دسته از مادران که با کوچکترین ناراحتی و بیماری در فرزندشان دست پاپه میشوند و اقدام به خوددرمانی میکنند صحبت ها و گفته های مفید و قابل توجهی ذکر شده است به سوالات شایع مادران در این زمینه توجه داشته باشید بچم استفراغ میکنه نگران هستم چکار کنم؟دخترم چند روزه که پی در پی استفراغ شدید داره آیا به بیماری خطرناکی مبتلا شده؟برای درمان و جلوگیری از استفراغ چکار کنم چند ساله که کلافم کرده سخن کوتاه و شما را دعوت به مشاهده و مطالعه مقاله پایین میکنیم

How not vomiting

مهمترین و شایع ترین عارضه استفراغ های پی در پی چیست؟
 

طبق مطالعات و طبق گفته های پزشکان و مطالب و مقالات علمی معتبر معنی تعبیر و و تفسیر بدین شرح است: استفراغ خروج با فشار محتویات درون معده از راه دهان و گاهی از راه بینی به بیرون است که این می‌تواند غذای خورده شده یا سایر مواد داخل دستگاه گوارش مثل زردآب (صفرا) باشد. همچنین ممکن است به دلایل دیگری مثل بارداری، خوردن غذای فاسد، واکنش مغز به علت وجود تومور و استرس‌ عصبی اتفاق بیفتد. تهوع حالتی است که پیش از استفراغ در بیمار ایجاد می‌شود. البته تهوع و استفراغ هر کدام می‌تواند به‌طور مستقل رخ دهد، اما معمولا با یکدیگر مرتبطند. به‌طور کلی، تهوع منجر به ایجاد استفراغ می‌شود و با رنگ‌پریدگی، تعریق و احساس گرگرفتگی بروز می‌کند. همچنین آروغ زدن، انقباض مکرر عضلات دیافراگم و دیواره شکم است که اغلب به استفراغ منجر می‌شود یا می‌تواند با استفراغ همراه باشد.

 

خیلی ها معنی و تفسیر استفراغ را با دیگر بیماری ها به اشتباه میگیرند
تفاوت اصلی استفراغ را با قی کردن بدانید ! استفراغ با قی‌کردن (برگشت غذا) که غذای هضم شده از راه مری به دهان برمی‌گردد، اما بدون فشار است و منجر به جهیدن به بیرون نمی‌شود، فرق دارد. در عین حال تهوع و استفراغ یک واکنش محافظتی در پاسخ به عوامل متعددی هستند که طیف وسیعی از اختلالات خوش‌خیمی تا شرایط اورژانسی را شامل می‌شود.

 

علت اصلی استفراغ کردن چیه و چرا استفراغ میکنیم؟
استفراغ در حالات مختلف و در شرایط زمانی متفاوتی روی میدهد و دلالیل عمده ای دارد اما به صورت خلاصه وار مهمترین و شایع ترین دلایل استفراغ را بدانید از جمله علت‌های مرکزی بروز استفراغ می‌توان به حاملگی (اول صبح‌ها)، مصرف برخی داروها، عفونت‌های حاد به‌ویژه در بچه‌ها، اورمی، هایپرکلسمی و از علل رفلکسی به آپاندیسیت، کوله سیستیت، پانکراتیت، گاستریت حاد، زخم گوارشی بلافاصله بعد از خوردن غذا، انسداد روده کوچک یا بزرگ و آشالازی (استفراغ چند ساعت بعد غذا و حاوی تکه‌های هضم نشده مواد غذایی) اشاره کرد. از طرفی افزایش فشار داخل مغز، مشکلات گوش، آسیب به سر، میگرن، بیماری حرکت، بدخیمی وسیع، تصاویر و بوهای زننده را نیز در بروز استفراغ نمی‌توان نادیده گرفت.

 

حال چگونه استفراغ را درمان کنیم و چگونه از استفراغ جلوگیری کنیم؟
میخواهیم بگوییم که استفراغ در چه موقعی خطرناک میشود و در چه مواقعی باید برای شخصی که استفراغ میکند نگران شد مخصوصا کودکان  احتمال بروز عوارض خطرناکی همچون دهیدراسیون (از دست دادن آب بدن) وجود دارد. بنابراین باید درمان را جدی بگیرید. بسیاری از استفراغ‌ها به صورت حاد و خود محدودشونده هستند و علت بروز آنها به راحتی با معاینات بالینی بیمار تشخیص داده می‌شود. در حالی که تهوع مزمن و استفراغ بیشتر از یک ماه برای پزشکان یک چالش تشخیصی و درمانی به حساب می‌آید.

 

البته بسیاری از موارد تهوع و استفراغ نیازی به درمان ندارد و فقط باید رژیم غذایی تغییر کند و وضعیت مایعات بدن کنترل و براساس شدت علائم، داروهای ضد استفراغ به صورت خوراکی، تزریقی و مقعدی تجویز ‌شود. گاهی هم داروها تخصصی تر است که بیمار برای جلوگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی و رادیوتراپی باید آنها را مصرف کند، اما نکته مهم اینجاست که در صورت بروز تهوع و استفراغ نباید خودسرانه دارو بخورید؛ چون این حالت می‌تواند نشانه بیماری خاصی باشد و دارو فقط مشکل را بدتر و عوارضی مثل گیجی ایجاد می‌کند. استفراغ را یک موضوع بی‌اهمیت ندانید و برای بررسی علت آن و درمان اصولی به پزشک مراجعه کنید.

منبع:بیتوته

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...