کار نکردن شکم نوزاد یک ماهه

 

کار نکردن شکم نوزاد یک ماهه

سلام شاید یکی از شایع ترین سوالات مادران که در خیلی از انجمن ها و پرسش و پاسخ سایت ها به چشم میخورد کار نکردن شکم فرزند و کودکشان است در انجمن های توپ تاپ نیز بارها و بارها پیش امده مادران و خانم ها سوالات یاز قبیل شکم پسرم کار نمکینه چکار کنم؟شکم دخترم کار نمیکنه|پسرم بی تابی میکنه ایا به خاطر کار نکردن شکمش هست؟چه کار کنم شکم فرزندم کار کنه؟موضوعاتی که ما در این پست قرار اس راجب ان ه صحبت کنیم عبارت است از کار نکردن شکم نوزاد 3 ماهه|کار نکردن شکم نوزاد 2 ماهه|کار نکردن شکم نوزاد یک ماهه|کار نکردن شکم کودکان| که این مقاله مطمعنا به شما کمک شایانی میکند تا مهترین دلیل و یا دلایل کار نکردن شکم فرزندتان را بدانید شاید علت گریه زاری و بیتابی شدید و عجیب کودک شما همین نکته باشد بله یبوست که نام علمی کار نکردن شکم است خود میتواند یکی از عمده ترین علت های بیتابی و گریه های عجیب و غریب کودکان و نوزادانی باشد که به این بیماری دچار شده اند البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که تمامی کودکان و نوزدان محتمل است که دچار کار نکردن شکم بشودند که این بیماری در کودکان 2 ماهه سه ماهه و یک ماهه شایع تراست ولی اگر راه های برطرف کردن مشکل را بدانید خیلی اسان میتوانید با این بیماری مقابله کنید و فرزند دلبندتان را آرام کنید پیشنهاد میکنیم مقاله پربحث پایین را تا انتها مطالعه بفرمایید و اگر نظر و یا نکته ای سوال و یا شبه ای دارید در قسمت نظرات حتما مطرح کنید عنوان مطلب را کار نکردن شکم نوزاد یک ماهه قرار دادیم چرا که سوالات کاربران در این رده ی سنی در مورد این بیماری بیشتر از سایر سنین بود ولی خب در مورد تمام ده های سنی در مطلب زیر سخن گفته شده ومخاطبین فقط نوزادان یک ماهه نیستند

در  سال های اول زندگی ، مدفوع کودک تغییرات زیادی می کند. ابتدا سفت، چسبناک ، قیرمانند و دارای سلول های مرده پوستی است که وقتی نوزاد درون رحم مادر بوده ، آنها را خورده است.

در طی هفته اول دوران نوزادی مدفوع شل و زردرنگ است و مانند خردل زردرنگ با دانه های کوچک به نظر می رسد. در هفته اول، نوزاد در هر روز 8 تا 10 بار مدفوع شل می کند که در بیشتر نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، بعد از هفته اول تا هفته چهارم تعداد آن به 4 بار در روز کاهش می یابد.

نوزادانی که شیرخشک می خورند تا قبل از شروع خوردن غذاهای جامد، تعداد دفعشان کمتر است و مدفوعشان نیز تغییر چندانی نمی کند، زیرا ترکیب شیرخشک بر خلاف شیر مادر، تغییری نمی کند.

مدفوع نوزادانی که شیرخشک می خورند، زردرنگ یا قهوه ای مایل به زرد است و کمی سفت تر از مدفوع نوزادانی است که شیر مادرشان را می خورند.

رنگ قهوه ای مایل به زرد ، زرد ، سبز یا قهوه ای برای مدفوع هر نوزادی طبیعی است. از 4 تا 8 هفتگی، تعداد دفع به یک بار در روز کاهش می یابد که این مقدار برای نوزادان شیرخشکی اغلب ثابت است، ولی بیشتر نوزادان شیرمادرخوار ممکن است کمتر از این تعداد ( حتی سه روز یک بار) هم مدفوع کنند.

اگر نوزادی که شیرخشک می خورد تا 4 روز مدفوع نکرد و نیز نوزادی که شیرمادر می خورد تا 7 روز مدفوع نکرد، بایستی هر چه سریع تر او را نزدیک متخصص اطفال ببرید، مخصوصاً اگر دیدید نوزاد درد هم دارد. گفته می شود حتی اگر نوزاد شیرمادرخوار 8 روز یک بار مدفوع کند طبیعی است، زیرا شیرمادر، ماده شگفت انگیزی است که مواد باقیمانده و زائد آن بسیار کم است، به شرطی که مدفوع سفت و خشک نباش.

نوزاد برای عمل دفع بع خودش فشار می آورد. در این مواقع کودک را از زمین بلند کنید تا سنگینی بدنش رو به پایین باشد و زانوهایش را به طرف سینه اش برده، آنجا نگه دارید تا حالت چمباتمه پیدا کند (مثل حالت مدفوع کردن) . اگر نوزاد هنگام زور دادن گریه کرد، نشان دهنده یبوست است.

شدت یبوست بستگی به سن و رژیم غذایی نوزاد دارد. مدفوع مدت بیشتری در روده می ماند و آب بیشتری از مدفوع جذب بدن می شود. در این مواقع مدفوع خیلی خشک می شود و خروج آن از روده همراه با درد است.

اگر مدفوع نوزادی که هنوز غذای جامد نمی خورد ، سفت باشد یا بوی زننده ای بدهد، دو احتمال وجود دارد:

1- بایستی آب و مایعات بیشتری بنوشد(خصوصاً در هوای گرم).

2- نشانه ای از یک بیماری است.

بنابراین موضوع را با یک متخصص اطفال در میان بگذارید.

کار نکردن شکم نوزادان

اگر سن نوزاد کمتر از یک ماه بود و برای 4 روز مدفوع نکرد، حتماً او را نزد یک متخصص کودکان ببرید.

اگر نوزاد، تغذیه تکمیلی را شروع کند، مدفوع دوباره تغییر می کند و ممکن است نرم تر یا سفت تر از قبل شود، ولی بوی آن بدتر از قبل می شود.

 موز ، برنج و سایر غلات، مدفوع را سفت تر می کنند. هویج و کدوسبز در بعضی کودکان باعث یبوست می شوند. گلابی ، هلو، آلو ، زردآلو و نخودسبز مدفوع را شل تر می کنند.

اگر دریافت غذایی کودک متعادل باشد، یعنی در مصرف یک نوع ماده غذایی زیاده روی یا کوتاهی نکند، حالت مدفوع طبیعی خواهد بود.

اگر مدفوع کودک خیلی سفت بود ، به او آبمیوه بدهید. بهترین آنها ، آب سیب است که باید دو بار در روز به کودک بدهید. اگر باز هم خوب نشد، آب آلو به کودک بدهید که موثرتر است. اگر دیدید کودک به خودش فشار می آورد و می خواهد مدفوع کند، پائین تنه او را در آب گرم قرار دهید. این کار باعث می شود عضلات این ناحیه شل شده و مدفوع آسان تر خارج شود. اگر مصرف آب میوه و سایر موادغذایی باعث بهبود یبوست نشد، از شیاف گلیسیرین استفاده کنید و آن را در مقعد نوزاد بگذارید. اگر باز هم بهبود نیافت، حتماً به یک متخصص کودک مراجعه کنید. می توانید از مواد ملین برای نوزاد استفاده کنید، البته بایستی تحت نظر پزشک و با توصیه او باشد؛ مثلاً نصف قاشق مرباخوری سبوس که با مواد غذایی دیگر مخلوط شده باشد، دوبار در روز به او بدهید. البته همانطور که گفتم بایستی تحت نظر متخصص کودکان باشد، زیرا فیبر بالای موجود در سبوس ممکن است به معده و دستگاه گوارش کودک آسیب وارد کند.

اگر نوزادی که شیرمادرش را می خورد، تا سه روز مدفوع نکرد، هیچ جای نگرانی ندارد، بلکه مایه خوشحالی است، چون پوشک های کمتری را کثیف کرده است.

تا وقتی که برای نوزاد خود از پوشک استفاده می کنید، باید مراقب باشید تا به محض کوچکترین خروج مدفوع ، او را وارسی کرده و در صورت لزوم پوشک او را عوض کنید.

یادآوری می کنم که شیر مادر غذای کاملی برای کودک است که مادر آن را از وجود خودش به فرزندش هدیه می کند و دارای مواد زائد کمی است
منبع:تبیان

 


8 نظر

 1. علیعلیsays:

  با سپاس از مقاله خوبتون

 2. elhamelhamsays:

  سلام،دخترمن تازه رفته تو یک ماه سه روزهم هست ک شکمش کارنمیکند چه کارکنم؟؟؟

 3. مریممریمsays:

  لطفا کمکم کنید,نوزاد یکماه و سه روزه دارم که شکمش از دیروز کار نکرده ,هم شیر خودمو میخوره,هم شیر خشک,لطفا برای رفع درد وکار کردن شکمش بهم کمک کنین,ممنون میشم

 4. مریممریمsays:

  لطفا کمکم کنید,نوزاد یکماه و سه روزه دارم که شکمش از دیروز کار نکرده ,هم شیر خودمو میخوره,هم شیر خشک,لطفا برای رفع درد وکار کردن شکمش بهم کمک کنین,ممنون میشم میخوام بدونم بهش شیر بدم یا سعی کنم بیشتر گشنه نگهش دارم تا شکمش درد نگیره

 5. رعنادرازهیرعنادرازهیsays:

  باتشکرازمدیریت وکلیه عزیزانی که زحمت میکشندوالخصوص پزشکان متخصص ومحترم که رهنمایی لازم را انجام میدهند

 6. فاطمه کلیشفاطمه کلیشsays:

  پسرم یکماهشه و ۸ روزه شکمش کار نکرده شیر مادرو شیرخشک ب عنوان کمکی بهش میدم مشکل چیه

 7. لیلا رحمانیلیلا رحمانیsays:

  پسرم یک ماه چهار روزشه دو روز میشه مدفوع نکرده خیلی زور هم میزنه هنگاه زور زدن گریه میکنه وها شکمش سفت نیست باید چیکار کنم ؟؟

 8. sana rahmanisana rahmanisays:

  سلام ببخشید پسرم 45 روزشه چهار روز میشه شکمش کار نمیکنه وقتی زور زدن گریه میکنه باید چیکار کنم لطفآ زود جوابشو بدید ؟؟