جدال پرستار و پزشک باعث مرگ نوزاد 3 ماهه شد

┘◄ برای مشاهده ی ادامه ی خبر به ادامه ی مطلب بروید| ▼▼ |

وقتی نوزاد ٣ماهه روی تخت بیمارستان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مرگ بود هیچ‌کس باور نداشت پزشک قبل از رسیدگی به بیمارش برای تسویه‌حساب به سراغ پرستار جوان برود.

شامگاه دوشنبه ٦ بهمن‌ماه حادثه‌ای عجیب در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران رخ داد، حادثه‌ای که جامعه پرستاری را ملتهب کرد و بار دیگر انگشت اتهام را به سمت پزشکان نشانه گرفت. نوزاد ٣ماهه از اتاق عمل به بخش آی‌سی‌یو منتقل شده بود و پزشک جراح و متخصص بی‌هوشی در حال رسیدگی به وضع نوزاد بودند.

 

حالش وخیم بود و به همین خاطر از یکی از پرستاران شیفت شب بیمارستان درخواست کردند تا برای انجام اکو، پزشک رزیدنت را در جریان ماجرا قرار دهد.  رزیدنت به دلایلی نامعلوم از رسیدگی فوری به نوزادی که روی تخت بخش آی‌سی‌یو در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مرگ بود سر باز زد و همین موضوع کافی بود تا پرستار زن، رئیس گروه رزیدنت‌ها را در جریان ماجرا قرار دهد تا این‌که چنددقیقه بعد، اتفاق هولناکی آرامش بیمارستان را برهم زد.

 

پزشک رزیدنت از این‌که رئیس گروه‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته  خشمگین شده بود و قبل از رسیدگی به بیمار برای تسویه‌حساب به سمت پرستار زن حمله‌ور شد. لحظه‌های دلهره‌آوری بود و پرستار بی‌دفاع در برابر ضرب‌وشتم مرد پزشک قرار گرفته بود. صدای فحاشی پزشک، سالن بیمارستان را ملتهب کرده بود و با وساطت پرستاران و پزشکان دیگر اوضاع کم‌کم آرام شد اما این همه ماجرا نبود و نوزاد ٣ماهه در حالی ‌که دقایق اورژانسی را سپری می‌کرد روی تخت بیمارستان جان سپرد.

جامعه پرستاری ملتهب است
این سومین درگیری پزشکان با کادر پرستاری در بیمارستان‌های کشور است. حادثه‌های مشابهی که چندماه پیش در یکی از بیمارستان‌های یزد رخ داد و چندماه بعد در بیمارستان شهدای تجریش به وقوع پیوست. برخوردهای غیرحرفه‌ای در حال سریالی شدن هستند و هر از چند گاهی با لطمه‌هایی جبران‌ناپذیر جامعه پزشکی را زیرسوال می‌برند.

 

محمد شریفی‌مقدم دبیرکل خانه پرستار در رابطه با این حادثه به «شهروند» گفت: «بیمارستان قلب شهید رجایی ریاست و سیستمی مستقل دارد. اختلاف زیادی در پرداخت حقوق کارکنان بخش‌های مختلف بیمارستان وجود دارد.

 

همین مسأله باعث شده تا پزشکان احساس فرمانروایی در بیمارستان داشته باشند. درواقع الگوی پزشک‌سالاری در این سیستم حاکم شده است، به همین خاطر شامگاه دوشنبه وقتی پرستار زن شیفت شب برای رسیدگی به وضع نوزاد ٣ماهه‌ای که از اتاق عمل به بخش آی‌سی‌یو، منتقل شده بود پزشک رزیدنت را در جریان ماجرا قرار می‌دهد،  رزیدنت بخش به جای اینکه به بررسی وضعیت نوزاد رسیدگی کند، به سراغ پرستار زن می‌رود و با او درگیری فیزیکی پیدا می‌کند. به دنبال وقوع این حادثه و ضرب‌وشتم پرستار زن توسط پزشک مرد، جامعه پرستاری به‌شدت از این حادثه متاثر شده و خواستار رسیدگی به این ماجراست.

زنان پرستار بی‌دفاع هستند
دبیرکل خانه پرستار در رابطه با تکرار حوادث اینچنینی در ماه‌های گذشته

گفت: «چنین حوادثی در بیمارستان‌های دیگری هم سابقه دارد. یک‌ماه قبل در یکی از بیمارستان‌های یزد مشابه این اتفاق رخ داد و بعد از آن هم در بیمارستان شهدای تجریش تهران، یک جراح در اتاق عمل با ضربه مشت به شکم پرستار زده بود، ولی متاسفانه با فرد خاطی هیچ برخوردی نشد. جالب‌تر این‌که در این ٣حادثه  جداگانه، جنسیت پرستارانی که مورد ضرب‌وشتم قرار گرفتند زن بود و این درواقع رفتار غیرانسانی علیه زنان بی‌دفاع را نشان می‌دهد، چون قطعا چنین رفتارهای خشن توام با برخورد فیزیکی برای مردان صدق نخواهد کرد و مردان به دلیل ذاتی در این مواقع متقابلا به همان شکل از خودشان دفاع خواهند کرد.»


وزیر بهداشت پاسخگوی جامعه پرستاران باشد
تکرار حادثه تلخ و عجیب هتک‌حرمت به پرستاران زن به‌شدت جامعه پرستاران را تحت‌تأثیر قرار داده است. حالا همه آنها خواستار رسیدگی به حقوق حرفه‌ای و صنفی‌شان هستند. با این حال در این حادثه هنوز شکایت خصوصی علیه پزشکان مطرح نشده اما نمایندگان صنف پرستاران خواستار برخورد سیستم‌های نظارتی، قضایی، انتظامی و وزارت بهداشت، با پزشکان خاطی هستند. شریفی‌مقدم در رابطه با تکرار حوادث اینچنینی و واکنش جامعه پرستاری به «شهروند» گفت: «این حادثه بار دیگر پرستاران را متاثر کرده و آنها در فضای مجازی از این موضوع به‌شدت اظهار انزجار کرده‌اند. هرچند رفتار غیرانسانی و حتی غیرشرعی این پزشک تعجب‌آور است اما از زاویه‌ای دیگر نمی‌توان تنها او را مقصر دانست و به نظر مقصر سیستمی است که به این افراد جسارت چنین رفتاری را داده است. ما انتظار داریم وزیر بهداشت هم راجع‌به این موضوع واکنش نشان دهد و با پیگیری موضوع پاسخگوی جامعه ملتهب پرستاران باشد.»

1 نظر

  1. پدر نوزاد سه روزه قائم شهریپدر نوزاد سه روزه قائم شهریsays:

    سلام قانون ما برای پزشکان مشکل دارد اینجانب فرزندم بر اثر اشتباه فاحش پزشکی فوت نمود ولی با شکایت تنها تونستم پزشک را محکوم کنم به یک سال حبس بعد شد سه ماه و در نهایت هیچ شد گفتن طبق قانون پزشک نباید به حبس محکوم شود جالب اینکه کمتر از دو سال پزشک خاطی شد رئیس شبکه بهداشت شهرستان قائم شهراز استان مازندران(فارس نیوز:پرونده مرگ کودک 3 روزه قائم‌شهری روی میز نقد افکار عمومی-مرگ کودک سه روزه قائم‌شهری را در حالی که افکار عمومی فراموش کرده بودند، با حکم انتصاب برای پزشک مقصر شناخته شده این پرونده، دوباره روی میز نقد افکار عمومی قرار گرفت. تابناک:تکرار ماجرای خطای پزشکان و دست کوتاه مردم؛ «توبیخ کتبی»؛ جریمه عامل مرگ نوزاد سه روزه قائمشهری) 09357037487